Barselona Faydalı Bilgiler

Tekrar merhaba…

Barselona’ya Nisan 2010’da yaptığımız beş günlük gezinin ayrıntılarını daha önce sizlerle paylaşmıştım. Bu defa, Barselona’ya nasıl gidilir, şehir içi ulaşım nasıldır, ne yenir-içilir, tarzı pratik bilgiler vermeye çalışacağım. Bunların büyük bölümü gezi sırasında aldığım notlardan oluştuğu gibi bazı noktalarda da resmi internet sitelerinden yararlandım. Amacım, Barselona’ya gideceklere ihtiyaç duyacakları bilgileri toplu biçimde sunabilmek. Umarım herkese faydalı olur…
ULAŞIM
Havaalanı-Merkez-Havaalanı
Barselona’ya ulaşmak için kullanabileceğiniz üç havaalanı mevcut. Daha çok resmi havayollarının uçtuğu merkeze 12 km. uzaklıktaki El Prat havaalanı (BCN, Barselona havaalanı olarak de geçer) en büyük havaalanıdır. Sabah saat 06’dan gece yarısına kadar havaalanından merkeze (Passeig de Gracia ve Sants)-merkezden havaalanına yaklaşık her yarım saatte bir tren çalışmakta ve yolculuk yaklaşık 25–30 dakika sürmektedir. Tren ücret 3 €’dur. Ayrıca Barselona’nın farklı bölgelerine işleyen değişik trenler de mevcut.
Tren dışında havaalanından merkeze (Katalunya meydanı) ve merkezden havaalanına düzenli otobüs seferleri de mevcuttur (Aeorobus A1 ve A2). A1 nolu otobüs seferlerini Terminal 1’e yaparken (tek yön 5 €, yedi gün geçerli gidiş dönüş 8,65 €), A2 nolu otobüs ise seferlerini Terminal 2’ye yapmaktadır (tek yön 4,25 €, yedi gün geçerli gidiş-dönüş 7,30 €). İki terminal arası 4 km. olduğundan uçağınızın hangi terminalden kalkacağı son derece önemlidir. Gerçi her yarım saatte bir iki terminal arasında ücretsiz servis hizmeti bulunsa da siz siz olun doğru terminale gidin. Bunun dışında trende olduğu gibi Barselona’nın farklı bölgelerine ulaşımı sağlayan otobüsler de mevcuttur.
Eğer havaalanından merkeze taksiyle ulaşmak isterseniz Katalunya meydanına ortalama fiyat 20–25 € civarında tutmaktadır. El Prat havaalanı ve ulaşımla ilgili daha detaylı bilgi için http://www.castelldefels.com/aeroport/index.html adresine bakabilirsiniz.
El Prat dışındaki en popüler havaalanı yaklaşık 80 km dışarıda olan Girona Havaalanıdır. Özellikle Avrupa’nın en önemli düşük maliyetli havayolu firmalarından olan Ryan Air bu havaalanına uçar. Havaalanı hakkında ve ulaşımla ilgili detaylı bilgiye http://www.barcelona-girona-airport.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Barselona Şehir içi Ulaşım
Barselona’da şehir içi ulaşımın en mükemmel yolu kuşkusuz metrodur. 9 tane farklı hat (iki tane daha yapım aşamasında) iki ayrı şirket tarafından yönetilmektedir. TMB şirketi temel 6 metro hattını işletmekteyken FGC şirketi ise bunlarla bağlantılı tramvay ve diğer trenleri işletmektedir. Aldığınız biletler metro 9 hat, tramvay, tüm otobüsler ve İspanyol Demiryollarının (RENFE) bazı hatlarında kullanılabilir.
Metro karmaşık gibi görünse de diğer Avrupa şehirlerinden çok farklı değil. Bir kez denediğinizde sistemi çözmemeniz mümkün değil yani… Barselona, şehir merkezi de dâhil olmak üzere toplam 6 bölgeden (Zone) oluşuyor. Kullanacağınız ulaşım şekli ve buna ödeyeceğiniz ücretler bölgelere göre farklılık gösteriyor. Gezilecek yerlerin neredeyse tamamı 1. bölgede yer alıyor. Ayrıca konaklayacağınız yeri seçerken bölgelere de dikkat etmenizi öneririm.
Hafta içi (Pazartesi-Perşembe) ve Pazar günleri 05.00–24.00 arası işleyen metro, Cuma günü 05.00–02.00 ve cumartesi günü ise 24 saat çalışıyor. Normalde 4–6 dakikada bir metro gelirken günün çok erken ve geç saatlerinde bu süre 8–15 dakika arasına çıkabiliyor. Her metro durağı arası ortalama 2 dakika. Eğer aktarmanız varsa bunun için ilave 5–10 dakika eklemelisiniz. Zira bazı duraklarda aktarma için bayağı bir yol yürümeniz gerekiyor.
Gelelim biletlere… Barselona’da tüm metro biletleri bazı büfelerde ve metro duraklarında bulunan sarı veya kırmızı bilet makinelerinden alınabiliyor. Makinelerde ingilizce dil seçeneği mevcut ve hem kâğıt (en çok 20 €) hem de bozuk para kabul ediyor. Aldığınız tüm biletleri metro girişlerindeki otomatik kapılara veya otobüs girişlerindeki küçük makinelere okutmanız ve seyahat süresince saklamanız gerekiyor. Aksi halde ya da geçersiz bir bilet söz konusu ise yüklü bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz (minimum 50 €).
Tek kullanımlık metro veya otobüs bileti 1,40 €. Ama şehirde bizim gibi birkaç gün geçirecekseniz tek kullanımlık bilet almak hiç de akıl karı değil. Bunun için çeşitli alternatifler hazırlanmış.
Günlük Kartlar
Barselona’da birden fazla gün geçirecekler için alternatif olarak hazırlanmış birkaç günlük biletler mevcut. Kalacağınız güne göre bu biletlerden alabilirsiniz. Bu biletlerin kullanımında metro, otobüs ve tramvay için bölge farkı bulunmuyor. Yani hangi bölgede olursanız olun bu kartları kullanarak sınırsız biçimde seyahat edebiliyorsunuz. Sadece RENFE’ye ait trenlerde 1. bölgede seyahat imkânı var. Diğer bölgelere geçilmiyor. Bu kartlar ilk kullandığınız saatten itibaren biletin süresine göre aynı saate kadar geçerli oluyor. Özellikle konaklayacağınız yer 1. bölgenin dışındaysa ve siz yürümek yerine nokta olarak istediğiniz yere gitmeyi tercih ediyorsanız günlük kartlar tam size göre diyebilirim.
BARSELONA GÜNLÜK KARTLAR VE ÜCRETLER
2 Günlük
11,20 €
3 Günlük
15,90 €
4 Günlük
20,40 €
5 Günlük
24,10 €

Çok Kullanımlı Kartlar

 Yine bir veya birkaç gün Barselona’dasınız ama yürümeyi de çok seviyorsunuz. Ana merkeze bir kez geldikten sonra saatlerce gezmek ve sokakları yürüyerek arşınlamak sizin tarzınız ise o zaman çok kullanımlı kartlar tam size göre. Günde en çok 2–3 arasında ulaşım aracı kullanacaklara mutlaka ama mutlaka bu biletlerden çoklu olanını almalarını tavsiye ediyorum.

Günlük geçerliliği olan T-Dia’nın fiyatı 1. bölge için 5,90 €, 6. bölge içinse 16,80 €. Ama bu bilet Barselona’da sadece bir gün kalacaksanız ve 10’dan fazla ulaşım kullanacaksanız mantıklı ve hesaplı geliyor. Aksi durumda bizlerin de kullandığı, en çok tercih edilen ve en popüler olan T–10 bileti almalısınız. Bilet, gün kısıtlaması olmadan 10 kez kullanılabiliyor. Ayrıca ilk kullanımdan sonra belirli bir süre daha geçerliliğini koruyor. Özellikle aktarmalarda bu sizin için çok önemli. Yalnız metrodan çıkış yapıp bu süre içinde metroya yeniden binmek isterseniz süre geçerli olmuyor. Ancak metrodan çıktığınızda herhangi bir otobüse binebiliyorsunuz. T–10 bilet fiyatları kullanacağınız bölgeye göre değişiyor. Örneğin, kaldığınız yer 3. bölgede ise mutlaka bu bölge için geçerli olan T–10 kartını almak zorundasınız (21,40 €)  

 

BÖLGELERE GÖRE T–10 BİLET FİYATLARI VE GEÇERLİLİK SÜRELERİ
Bölgeler
1
2
3
4
5
6
Fiyat (€)
7,85
15,70
21,40
27,50
31,60
33,60
Süre (dak.)
75
90
105
120
135
150

T–10 kartı sadece tek bir kişinin kullanımı için düzenlenmemiş. Yani, birden fazla kişi de aynı kartı kullanarak seyahat edebiliyor. Ayrıca T–10 kartları havaalanına giden trenlerde de kullanılabiliyor. Barselona metro haritası, bölgeleri gösteren haritalar, her türlü bilet ve kart için daha fazla bilgiye http://www.tmb.net/en_US/home.jspadresinden ulaşabilirsiniz.

Barselona Kart
Avrupa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Barselona’da da birkaç günlük kullanımlı kartlar var (2–5 günlük). Bu kartlarla süresi dahilinde bölge farkı gözetmeksizin istediğiniz kadar seyahat yapabileceğiniz gibi pek çok müze, sanat galerisine ücretsiz veya indirimli girebiliyorsunuz. Ayrıca oldukça fazla sayıda restoranda da %10–20 arası indirim sağlıyor. Kartı aldığınızda size bir şehir haritası ve rehber veriyorlar.
BARSELONA KART GÜNLÜK ÜCRETLERİ
2 Günlük
27,00 €
3 Günlük
33,00 €
4 Günlük
37,50 €
5 Günlük
44,00 €

Biz kullanmadık ama sizin için küçük bir araştırma yaptım. Bu kartla havaalanından merkeze trenle ücretsiz gelebiliyorsunuz. Limanda tekne turu yapan golondrinalarla ücretsiz küçük tur yapabiliyorsunuz. Mares müzesi, Çikolata müzesi, Müzik müzesi başta olmak üzere 15 müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Gaudi’nin meşhur Casa Battlosu’na %20, Akvaryuma %10, Barselona Hayvanat Bahçesine %20, Cordobes Flamenko gösterisine %20 indirimle girebiliyorsunuz. Ayrıca Katalunya meydanındaki resmi satış bürosundan hediyeliklerde de %12 indirim alıyorsunuz. Kısacası, müze ve sanat galerileri gezecekseniz, Casa Battlo’yu dışardan görmekle yetinmeyecekseniz, akvaryuma uğrayacaksanız, hayvanat bahçesi sizin için özelse Barselona Kart gerçekten mantıklı bir seçenek oluyor.

Şehir Turları
Her şehirde olduğu gibi Barselona’da da üstü açık otobüslerle gerçekleştirilen şehir turları mevcut. Katalunya meydanından hareket eden bu otobüslerin iki rotası var: Batı rotası ve Doğu rotası. İki rota bazı yerlerde kesişmekle birlikte farklı noktalara gidiyor. Günlük fiyat Yetişkinler için 22 €, çocuklar içinse 14 €. Saat 09.00–20.00 arası işleyen bu otobüslere bilet aldığınızda size verilen haritada belirtilen duraklarda inip o bölgeyi gezebiliyor, 10–25 dakika arasında gelecek olan diğer otobüse aynı duraktan binerek turunuza devam edebiliyorsunuz. Özellikle kısa zamanınız varsa ve pek çok şeyi görmek istiyorsanız bu tarz şehir turlarını tavsiye ediyorum. Bu tarz turlarla ilgili daha detaylı bilgiyi http://www.barcelonacitytours.com/ adresinde bulabilirsiniz.
Ulaşımla ilgili diğer hususlar
İspanya’da demiryolları ile ulaşım son derece yaygın. RENFE, İspanyol demiryollarının adı. Trenler genel itibariyle son derece güzel ve dakik. Barselona’da İspanya içi ve uluslararası anlamda ana tren istasyonu Sants (Sants Estacio). Şehrin batı tarafında bulunan Sants tren istasyonuna metro L5 ve L3 hatlarıyla ulaşabilirsiniz. İstasyonda turizm danışma, banka, gazeteciler, eczane, hediyelik eşya dükkânları, Barselona futbol takımı resmi satış mağazası ve büyük bir kafeterya mevcut. İstasyonun arka tarafındaki Mac Donalds’ın yanında bagaj emanet ofisi bulunuyor. Emanet ofisine günlük küçük çantalar için 3 €, büyük valizler için 4,50 € ödüyorsunuz. İstasyonun içinde çok sayıda otomatik bilet alma makinesi bulunsa bile çok kullanabileceğinizi düşünmüyorum. Zira ingilizce dil seçeneği yok. Yan yana da olsa gişeler uzun ve orta mesafe yolculuklar için ayrılmış. Bu yüzden gitmek istediğiniz yerle ilgili sıraya girmeden önce mutlaka biletin hangi gişelerden alınabileceğini sormanızı öneriyorum.
İspanya’da taksi ücretleri diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz. Açılışla beraber km.si yaklaşık 1–1,5 € gibi bir rakama denk geliyor. Tüm taksiler temiz ve navigasyon aleti mevcut. Özellikle 2–4 kişi arasındaysanız taksi de ciddi bir ulaşım alternatifi olarak düşünülebilir.
YEME-İÇME
Bu bölümde belki de ilk olarak söylenecek şey Katalanların yemek saatlerinin bizimkilerden farklı olduğudur. Öğle yemeklerini saat 15.00 ve bundan sonra, akşam yemeklerini ise genelde 21.30’dan sonra yiyorlar. Turistik bölgedekilerde ciddi bir sıkıntı olmamakla beraber özellikle yöresel ve yerel lezzetleri sunan sokak içi restoran ve lokantalar gün içinde yemek yiyeceğiniz saatlerde kapalı olabiliyor. Siz siz olum yemek saatlerini mümkün olduğunca onlara uydurmaya çalışın.
Bir liman şehri olduğundan pek çok yerde deniz ürünleri sunan özellikli restoranlar göreceksiniz. Genel olarak değerlendirildiğinde Barselona’da fiyatlar diğer önemli Avrupa şehirlerinden çok da farklı değil. Konumuna ve gününe göre değişmekle birlikte çok da lüks olmayan bir restoranda iki kişilik yemek (içecekle birlikte) yaklaşık 50-60 €’dan başlıyor ve arzunuza göre sınırsızca artabiliyor. Özellikle eski limanın karşısındaki ara sokaklarda küçük ama lezzetli yemekler sunan bütçeye uygun restoranlar mevcut.
Peki, Barselona’da ne yiyeceksiniz? Eğer seviyorsanız tabi ki Deniz Ürünleri… Deniz mahsullerinin her türlüsünü yiyebiliyorsunuz. Hem de Türkiye ile kıyasladığınızda oldukça makul fiyatlara. Başta balık, kalamar, karides, ıstakoz, sübye, ahtapot olmak üzere daha önceden hiç görmediğim pek çok deniz ürünleri mevcut. Biz de Akdeniz ülkesiyiz ama ben bunların çoğunu ülkemde görmedim. Gördüklerim de ateş pahası oluyor. Neyse… Bana göre bunların her daim taze ve nefis olarak sunulduğu en güzel yer Las Ramblas’daki La Boqueira Market. 3 € ödeyerek elinizde gezerken yiyebileceğiniz deniz ürünleri tabağından tutun da 50 € ödeyerek tüm deniz ürünlerinin bulunduğu, yanında bir şişe şarapla gelen iki kişilik deniz ürünleri tabağına kadar her şeyi yiyebilirsiniz. Üstelik sürekli bir kalabalık, koşuşturmaca ve bunların seyri de cabası tabi ki. Ayrıca buradan çıkmadan önce küçük veya büyük tabaklarda satılan meyvelerden de yemeyi unutmayın sakın…
İspanya ve özünde Barselona deyince zeytinyağı ile birlikte tabi ki akla gelen ilk yiyecekler tapaslar oluyor. Bildiğimiz küçük atıştırmalık mezeler olarak tarif edebileceğimiz tapas özellikle alkol alınan yerlerin neredeyse tamamında var. Bunun yanında Barselona’da belki de yüzlerce tapas bar da mevcut. Akşam yemeklerinin geç saatlerde yenmesinin bir sebebinin de tapas yeme alışkanlığı olduğunu okumuştum. Çok fazla çeşit olmakla beraber özellikle zeytinyağlı ve domatesli kızarmış ekmek (Pa amb tomaquet), deniztarağı (Berberechos), baharatlı patates dilimleri (Patatas bravas), kızarmış küçük balıklar (Pescaditos), Ançüez (Anxoves), gerek halka gerek bütün servis edilen kalamar çeşitlerini, zeytin çeşitlerini mutlaka denemelisiniz. Tapasların fiyatları türüne göre 2 ila 7 € arasında değişiyor. Bazı barlar 2–3 tapasla beraber bira ya da alternatif içkili menüler sunuyorlar. Bunların da fiyatları barın konumuna, kalitesine göre 6-7 €’dan başlıyor.
Barselona’da tadılması gereken lezzetlerden biri de meşhur Paella. İçinde pişirildiği büyük tavanın tadını alan bu yemeğin özü pirinç ve safrandan oluşuyor. Arzunuza göre deniz ürünlü, kırmızı etli, karışık, sebzeli vb. olarak servis ediliyor. Bir de mürekkep balığının sosu kullanılarak önünüze gelen siyah paella mevcut. Büyük tavalarda (2 kişilik) servis edilen paellayı bizim gibi herkese bir tane gelecek şekilde söylerseniz bazıları bitiremeyebilir unutmayın. Deniz ürünlüsünü tavsiye ederim. Fiyatları konuma ve kaliteye göre 9-15 € arasında değişiyor.
Barselona’da çok özellikli tatlılar görmedim. Dondurmanın ve meyvenin çok tüketildiği hemen belli oluyor. Bir tür bizdeki krem karamele benzeyen crema catalana denenebilir. Bir de arkadaşım anasonlu incir tatlısı (Figues amb aniset) güzel demişti ama ben yemedim.
Gelelim içeceklere… İspanyollarda diğer Avrupalılar gibi şarabı ve birayı seviyorlar. Uygun fiyatlı (2-5 €) şarap bulabilirsiniz. Çeşit çeşit bira da mevcut. Ama bana göre Barselona’da denemeniz gereken asıl içki Sangria. Sangria, genelde büyük sürahilerde servis edilen (tek başınaysanız tabi bir bardak da içebilirsiniz) ana maddesi kırmızı şarap ve portakal suyundan oluşan hoş kokulu bir içecek. Çok farklı türde yapım şekli olduğunu orada tattıklarımızdan öğrendik. Zira bazılarında alkol oranı diğerlerine göre daha fazlaydı. Albayzin barda garson Orlando’nun bana verdiği tarifi sizinle paylaşacağım.

 

MALZEMELER
 (Yaklaşık bir litrelik)
-    70 cl kırmızı şarap (tercihen Roza)
-    Bir küçük çay bardağı rom (Orlanda White Horse kullanıyor)
-    İki adet portakal
-    Bir adet limon
-    Bir adet Elma
-    İki çorba kaşığı toz şeker
-    Bol miktarda buz
-    Geniş ağızlı bir sürahi
-    Tahta kaşık

Şarap, rom, bir portakalın suyu, yarım elmanın ve yarım limonun suyu bir kapta karıştırılıyor. Birkaç dakika bekletildikten sonra şeker ilave edilerek eriyinceye kadar karıştırılıyor. Yarım portakal, limon ve elma küçük halkalar ya da küpler şeklinde kesilerek karışımın içine atılıyor. 20–25 dakika kadar oda sıcaklığında durduktan sonra buzdolabına koyuyorsunuz. Burada 4–6 saat kadar bekledikten sonra mümkünse ağzı geniş bir sürahiye alabildiği kadar (abartmayın ama) buz atıyorsunuz. Sürahinin içine ekleyeceğiniz bir tahta kaşıkla da ara sıra karıştırıyorsunuz. Afiyet olsun…. Eğer alkol derecesi ile oynamak isterseniz portakal suyunun veya romun miktarını değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki tarifin yanında marketlerde ve büfelerde hazır halde satılan sangrialar da mevcut. Bunların en popüleri Don Simon marka olanı. Aldığınız yere ve şişenin estetiğine göre bir şişe sangrianın fiyatı 2-10 € arasında değişebiliyor. Ben Las Ramblas caddesindeki Carrefour’dan Don Simon markasını aldım. Orlanda bana her ne kadar hazır olsa da içine meyve parçaları ve bir miktar rom ilave etmemi söyledi. Hatta daha da ileri gidip küçük bir şişenin içinde rom verdi. Yaptım…. Güzeldi, içenler beğendi ama itiraf etmeliyim ki orada içtiklerimiz gibi olmadı. Bu biraz da el alışkanlığı olsa gerek diye düşünüyorum.
 
 Şimdilik bu kadar.... Umarım faydalı olur. Katkılarınızı bekliyorum...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !